czwartek, 31 maja 2012

Akupunktura w specjalnościach zabiegowych


W kręgach kultury europejskiej z akupunkturą jako metodą wschodniej medycyny ludowej, najczęściej traktowaną jako jedną z metod medycyny niekonwencjonalnej zwykle kojarzą się działania terapeutyczne z zakresu medycyny ogólnej. Tego typu podejście szczególnie widoczne jest w Polsce, bo mimo oficjalnie rzekomego akceptowania akupunktury przez centralne władze służby zdrowia, w praktyce jest ona ciągle przez decydentów różnych szczebli polskiej medycyny traktowana z niechęcią, a co najwyżej z przymrużeniem oka. Dobitnie świadczy o tym fakt, że poważnych badań na jej temat nie podjęto w ramach działalności ani instytutów medycznych ani klinik akademii medycznych. Przeciwnikom akupunktury stwarza to podstawy do powoływania się na brak obiektywnej dokumentacji na temat skuteczności akupunktury. Także w leczeniu rehabilitacyjnym wielu trudnych, przewlekłych schorzeń dziecięcych czy schorzeń dorosłych dotychczas nawet nie czyniono prób wdrażania akupunktury, mimo że w wielu krajach za jej pomocą osiąga się znaczące efekty nawet w schorzeniach uważanych przez medycynę konwencjonalną za nieuleczalne. Natomiast u nas wiele różnych mas media i organizacji pozarządowych z głośnym szumem medialnym zbiera nieraz ogromne fundusze na leczenie tych chorych, kompletnie ignorując możliwości wspomagania ich leczenia akupunkturą. Ale leczenie akupunkturą w krajach kręgu kultury europejskiej od dziesięcioleci nie ogranicza się już tylko do zachowawczego leczenia schorzeń przewlekłych.                   

poniedziałek, 7 maja 2012

Miejsce akupunktury we współczesnej medycynie

Medycyna jako dziedzina wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu w zdrowiu i chorobie przez większość dziejów ludzkości pozostawała w ścisłym związku z otaczająca przyrodą i rządzącymi nią prawami wyczuwanymi intuicyjnie i na podstawie obserwacji otaczającego świata. Oddziaływania na ciało ludzkie za pomocą różnych bodźców fizycznych ze względu na ich mechanizm działania można by także zaliczyć do metod kręgu akupunktury. Odkrywane są coraz to nowe dowody archeologiczne na to, że tego typu formy leczenia towarzyszyły człowiekowi od zarania dziejów. Dlatego pojawiają się koncepcje sugerujące, że być może akupunktura jest prezentem cywilizacji pozaziemskiej . W piśmiennictwie początki akupunktury i teoretyczne podstawy jej działania wiąże się z filozofią przyrody krajów Dalekiego Wschodu. Mimo postępu medycyny nadal teoretyczne podstawy mechanizmu działania akupunktury wiąże się głównie z tradycyjną filozofią chińską od kilkudziesięciu lat uzupełnianą przez medycynę konwencjonalną biochemicznymi koncepcjami jej działania. Początkowo nie mieszczący się w ramach filozofii medycyny akademickiej mechanizm działania akupunktury oparty na obcej dla kręgu kultury europejskiej filozofii orientalnej po odkryciu także biochemicznych mechanizmów jej działania stał się jednym z ważnych powodów rosnącej popularności akupunktury w wielu krajach Zachodu. Szkoda, tylko, że w Polsce akupunktura jest nadal metodą leczenia ciągle jeszcze dyskryminowaną w kręgach medycyny akademickiej. Dzieje się tak mimo, że coraz większa część polskiego społeczeństwa zaczyna interesować się tą bezpieczną i skuteczną, starożytną metodą leczenia. Nie mogąc doczekać się szerszego wdrażania tej metody leczenia do polskiej służby zdrowia, mimo poważnych trudności materialnych wielu naszych rodaków na własny koszt korzysta z zabiegów akupunktury. Celem tego tekstu jest zwrócenie uwagi Czytelników na miejsce akupunktury we współczesnej medycynie, głównie z myślą o potencjalnych Pacjentach ale także o przedstawicielach nauk przyrodniczych i decydentach medycznych.
Okazuje się, że od kilkudziesięciu lat akupunktura jako skuteczna i bardzo bezpieczna jest coraz szerzej wdrażana do opieki medycznej także wielu przodujących krajów świata. Jak rzadko która metoda terapeutyczna ma szeroko rozpracowane podstawy naukowe, choć jeszcze nie wszystkie aspekty jej działania są w pełni wyjaśnione. Dodatkową, w dobie kryzysu szczególnie cenną jej wartość stanowi fakt, że wydatnie przyczynia się do obniżenia ciągle rosnących kosztów funkcjonowania medycyny. To jeden z poważnych powodów rosnącego zainteresowania akupunkturą nawet w najbogatszych krajach świata. Warto popatrzeć co w tym względzie dzieje się w Niemczech.